Analzis
Analzis Alapdefinci: A n olyan pontok halmaza, amelyek fllltanak egy egyenest. A nkre hasznlatos, szokvnyos matematikai jells: P. A tovbbiakban jellje P a nk, F pedig a frfiak halmazt!
llts: Brmely A (eleme F-nek) frfi idealista elkpzelse, hogy ltezik B (eleme N-nek) n, hogy bellk (a,b) rendezett pr alkothat.
Elnevezs: Brmely n n topologikus vizsglatnl nagy lmnyt nyjthat bizonyos bels pontjainak mlyrehat analzise.
Alapdefinci: Brmely n nnek pontosan egy G bels pontja ltezik. Ennek szoksos elnevezse G-pont. Megjegyzs: A fenti llts leginkbb csak egzisztencia-ttelknt rvnyesl, mert a G-pontot igen nehz megtallni.
Definci: A nk fehrnemjt tarthalmaznak nevezzk. Ha a n sehogyan sem akar megszabadulni a tarthalmaztl, akkor azt mondjuk, hogy a n kompakt tartj.
llts: A n nem konvex halmaz.
llts: A n nylt halmaz.
llts: A P halmaz fllrl ersen korltolt.
Elnevezs: A frfi bizonyos szervt flfoghatjuk f fggvnyknt, a n bizonyos szervt pedig p fggvnyknt. Az analzis izgalmas tmakre az f s p fggvnyek pof (p kompozci f) sszettelnek vizsglata.
llts: f s p egyms inverzei.
llts: Az f fggvny a p fggvny kzelben ri el maximumt.
llts: Legyen z(t) a zsebpnznk idfggvnye. Ekkor a nk hatsra z(t) szigoran monoton cskken lesz.
llts: Brmely n nt intenzven rdekli, hogy egy m frfi mifle sorozatokra kpes.
llts: Legyen a frfi egy eljel. Ekkor nagyon sok n Leibniz-tpus sorknt viselkedik, mert gyakran eljelet vlt.
Sejts: Mg nem bizonytott hipotzis, hogy brmely a frfi esetn ltezik b n, aki egyenletesen konvergl a-hoz.
llts: Ha n n lgzse szakaszonknt folytonos, az valami egszen jt szokott jelenteni.
llts: Legyen n egy n. Az n konvergenciakrben tallhat frfiak kztt heves vita trgyt kpezi, hogy vgl is ki legyen n rintje. Annak a frfinak jellse, aki megszerzi magnak ezt a jogot: r.
Elnevezs: Fogjuk fel a nket fggvnyknt, s legyen most n egy ilyen fggvny. rdekes feladat, hogy egy jszaka alatt ki hnyszor tudja n-t differencilni. Vannak ugyanis egyszeresen differencilhat, ktszeresen differencilhat, s - a fene egye meg vgtelen sokszor differencilhat fggvnyek is.
llts: Kt nt nem lehet egyidejleg differencilni. Bizonyts: Jelljk a g s h nk egyttes jelenltt g*h-val. Ekkor (g*h)' = g'*h + g*h', ami pontosan azt jelenti, hogy elszr az egyiket differenciljuk s a msikat bkn hagyjuk, majd fordtva.
llts: Legyen n n egy fggvny. Ekkor n gyakran elg primitv fggvny. Megjegyzs: Legyenek m s n halmazok. Szerencss esetben az m s n halmazok egymsba nylk. A nk esetben leggyakrabban megoldsra vr feltteles szlsrtk feladat: jussunk el a nnl bizonyos szempontbl vett extrm szlssgekig! Felttel: ekzben kltsgeink minimlisak maradjanak. lvezetes feladat kiszmtani a n felleti integrljt, csupn a felletre mindig merleges egysgvektort kell a frfinak biztostania. Nkkel val ismerkedsnk folyamn gyakran akaratlanul de megmsthatatlanul alkalmazzuk az eltols mvelett.
llts: Brmely n kvncsi nem csak Dirichlet, Fejr, hanem brmely frfi magfggvnyre is.
|